Královské město Kadaň: Františkánský klášter a Kadaňský hrad

Zdroj: „Hrad Kadaň“ od Ondřej Kořínek – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 4.0 via Wikimedia CommonsZdroj: „Hrad Kadaň“ od Ondřej Kořínek – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons
22. červen 2015

Královské město Kadaň, které leží na levém břehu řeky Ohře nedaleko Chomutova, je z turistického hlediska velmi atraktivní. Samotné centrum města je místem, kde na nás dýchne slavná historie. Ne náhodou je vyhlášené za Městskou památkovou rezervaci.

Reklama

Území, na němž se dnes Kadaň rozprostírá, má opravdu bohatou historii. První osídlení se totiž spojuje už s obdobím pravěku, kdy zde bylo důležité sídliště ležící na obchodní cestě mezi Prahou a Lipskem. Městu dominuje Kadaňský hrad. Památkově cenným historickým objektem je i místní Františkánský klášter.

Kudy do Kadaně?

Město Kadaň se nachází jihozápadně od Chomutova. Pro cestu autem z Prahy je nejlepší, když se vydáme po rychlostní silnici č. 7 přes Louny do Chomutova. Poté pokračujeme po silnici I. třídy č. 13, před Kláštercem nad Ohří odbočíme na silnici č. 568.

Z Prahy se dá do bývalého královského města dostat také veřejnou dopravou. Počítejme však s nezbytnými přestupy. Vlakem, který pokračuje až do Chebu, přestoupíme ve stanici Kadaň – Prunéřov. Pokud zvolíme autobus, čeká nás přestup v Chomutově, odkud jezdí linka přes Kadaň až do Podbořan.

Kadaňský hrad

Kadaňský hrad je bezesporu nejzajímavější turistickou atrakcí města. Založen byl v polovině 13. století, za vlády krále Přemysla Otakara II. Brzy poté došlo k rozmachu celého města.

Gotický hrad měl ideální polohu, tyčil se nad řekou Ohří. Z původních staveb se dodneška dochovalo jenom sklepení a část obvodových zdí, dnešní podobu získal až později, v 16. a 19. století, kdy mimochodem sloužil jako vojenské kasárny.

V současnosti je část hradu využívána jako knihovna pro veřejnost, je zde také internetová kavárna. Vybrané prostory pak slouží pečovatelskému domu. Hrad je rovněž oblíbeným místem konání svatebních obřadů. Nás však jako turisty zajímá především zdejší muzeum, jehož expozice se věnuje dějinám hradu. Nachází se v původních sklepních prostorách.  V roce 2012 byly široké veřejnosti také zpřístupněny vybrané interiéry v rámci stálé expozice.

Františkánský klášter

Dalším místem, které stojí za to v Kadani navštívit, je Františkánský klášter, který svému původnímu účelu sloužil až do roku 1950, kdy zdejší život klášterní komunity rázně utnul komunistický režim v rámci Akce K, jejímž cílem byla likvidace klášterů a řeholních řádů.

Klášter se naštěstí zachoval. Dnes v něm tak máme možnost navštívit expozici Městského muzea Kadaň, která se v jeho sklepeních věnuje dějinám hornictví v oblasti Kadaňska, ale také archeologii a geologii.

V rámci prohlídky kláštera si můžeme vybrat ze 3 prohlídkových okruhů. První nás nechá nahlédnout do historie královského města Kadaň a jeho postupných proměn v čase. Druhý okruh se pak přímo zaměřuje na život v klášteře v minulosti. Dozvíme se, jak se žili františkánští řeholníci. Třetí prohlídkový okruh se pak týká archeologie, mineralogie a geologie severozápadních Čech. Prohlédneme si třeba krušnohorské polodrahokamy. Zajímavostí je, že byly použity k výzdobě kaple sv. Václava ve Svatovítském chrámu v Praze a také kaplí na Karlštejně.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář

Reklama

Čtěte také...

Královské město Žatec: Za historií chmelu

Královské město Žatec: Za historií chmelu

Milovníkům piva netřeba sdělovat, že město Žatec a jeho okolí jsou českou baštou chmelařství. Chmel ze zdejší oblasti se už dlouhá staletí používá pro výrobu českého piva. Žatec je na to náležitě hrdý. Proto ve městě najdeme Muzeum chmele i další zajímavá místa a atrakce, které se tématikou zabývají…

Lázeňské město s atmosférou arabského světa. Vítejte v Teplicích

Lázeňské město s atmosférou arabského světa. Vítejte v Teplicích

V Čechách má bohatou historii lázeňství. Mezi nejvýznamnější lázeňská města se bezesporu řadí Teplice, cíl našeho dnešního putování. Město, ležící v Ústeckém kraji, se v poslední době dostává pozornosti i díky tomu, že zde žije početná muslimská komunita. Na některých místech tak na nás dýchne atmos…


ښtěk: Město Muzea čertů a tradičního historického jarmarku

ښtěk: Město Muzea čertů a tradičního historického jarmarku

Město ښtěk na okraji Českého Středohoří nám už při příjezdu bude jaksi povědomé, ačkoliv jsme zde třeba ještě nikdy nebyli. Jde totiž sice o malé, ale zároveň velmi malebné městečko s historickým centrem, které si velmi oblíbili čeští filmoví režiséři. ښtěk „hrál“ například v oscarovém filmu Zdeňk…

Labské pískovce: Tiské stěny – poznejte populární skalní město u obce Tisá

Labské pískovce: Tiské stěny – poznejte populární skalní město u obce Tisá

V minulém článku jsme navštívili město Děčín, které je vstupní branou do Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Dnes se vydáme za jednou z jejích výrazných dominant – Tiské stěny.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!


Nejlepší výběr

Deset důvodů, proč jsou Libochovice skvělé pro rodinný výlet

Deset důvodů, proč jsou Libochovice skvělé pro rodinný výlet

12/7 / Obce / Libochovice jsou situovány na levém kraji řeky Ohře. Ačkoliv svou rozlohou nepatří k velkým městům, a to ani v rámci Ústeckého kraje, je jedním z významných turistických a kulturních center v regionu. Libochovice už svou polohou lákají nejen milovníky turistiky a památek, kterých je v okolí celá řada, ale také vodáky, kteří zde často končí svoji pou po řece Ohři.


Nechranická přehrada u Kadaně: Ideální místo pro odpočinek i vodní sporty

Nechranická přehrada u Kadaně: Ideální místo pro odpočinek i vodní sporty

7/7 / Tip na výlet / V parném létě nám při návštěvě po památkách a zajímavých místech v severozápadních Čechách přijde vhod osvěžení v podobě koupání v Nechranické přehradě. Ta nabízí ideální podmínky také pro rybáře a milovníky vodních sportů.


Doupovská dráha: Lokálkou z Kadaně do Podbořan

Doupovská dráha: Lokálkou z Kadaně do Podbořan

6/7 / Tip na výlet / V jednom z minulých článků jsme navštívili královské město Kadaň a jeho nejvýznamnější kulturní památky – hrad Kadaň a Františkánský klášter. Z Kadaně však nemusíme po jejich shlédnutí odjíždět domů. Za pozornost stojí tamní Doupovská dráha. Lokálka, kterou se projedeme po oblasti Doupovských hor z Kadaně až do Podbořan.


ښtěk: Město Muzea čertů a tradičního historického jarmarku

ښtěk: Město Muzea čertů a tradičního historického jarmarku

26/6 / Obce / Město ښtěk na okraji Českého Středohoří nám už při příjezdu bude jaksi povědomé, ačkoliv jsme zde třeba ještě nikdy nebyli. Jde totiž sice o malé, ale zároveň velmi malebné městečko s historickým centrem, které si velmi oblíbili čeští filmoví režiséři. ښtěk „hrál“ například v oscarovém filmu Zdeňka Svěráka Kolja, natáčely se zde i scénky z filmového muzikálu Filipa Renče Rebelové. Nás jako návštěvníky zaujme nejen pohled na známé kulisy, navštívíme zde také Muzeum čertů a místní tradiční jarmark.