Královské město Kadaň: Frantikánský kláter a Kadaňský hrad

Královské město Kadaň, které leí na levém břehu řeky Ohře nedaleko Chomutova, je z turistického hlediska velmi atraktivní. Samotné centrum města je místem, kde na nás dýchne slavná historie. Ne náhodou je vyhláené za Městskou památkovou rezervaci.
Území, na něm se dnes Kadaň rozprostírá, má opravdu bohatou historii. První osídlení se toti spojuje u s obdobím pravěku, kdy zde bylo důleité sídlitě leící na obchodní cestě mezi Prahou a Lipskem. Městu dominuje Kadaňský hrad. Památkově cenným historickým objektem je i místní Frantikánský kláter.
Kudy do Kadaně?
Město Kadaň se nachází jihozápadně od Chomutova. Pro cestu autem z Prahy je nejlepí, kdy se vydáme po rychlostní silnici č. 7 přes Louny do Chomutova. Poté pokračujeme po silnici I. třídy č. 13, před Klátercem nad Ohří odbočíme na silnici č. 568.
Z Prahy se dá do bývalého královského města dostat také veřejnou dopravou. Počítejme vak s nezbytnými přestupy. Vlakem, který pokračuje a do Chebu, přestoupíme ve stanici Kadaň Prunéřov. Pokud zvolíme autobus, čeká nás přestup v Chomutově, odkud jezdí linka přes Kadaň a do Podbořan.
Kadaňský hrad
Kadaňský hrad je bezesporu nejzajímavějí turistickou atrakcí města. Zaloen byl v polovině 13. století, za vlády krále Přemysla Otakara II. Brzy poté dolo k rozmachu celého města.
Gotický hrad měl ideální polohu, tyčil se nad řekou Ohří. Z původních staveb se dodneka dochovalo jenom sklepení a část obvodových zdí, dnení podobu získal a později, v 16. a 19. století, kdy mimochodem slouil jako vojenské kasárny.
V současnosti je část hradu vyuívána jako knihovna pro veřejnost, je zde také internetová kavárna. Vybrané prostory pak slouí pečovatelskému domu. Hrad je rovně oblíbeným místem konání svatebních obřadů. Nás vak jako turisty zajímá předevím zdejí muzeum, jeho expozice se věnuje dějinám hradu. Nachází se v původních sklepních prostorách. V roce 2012 byly iroké veřejnosti také zpřístupněny vybrané interiéry v rámci stálé expozice.
Frantikánský kláter
Dalím místem, které stojí za to v Kadani navtívit, je Frantikánský kláter, který svému původnímu účelu slouil a do roku 1950, kdy zdejí ivot kláterní komunity rázně utnul komunistický reim v rámci Akce K, jejím cílem byla likvidace kláterů a řeholních řádů.
Kláter se natěstí zachoval. Dnes v něm tak máme monost navtívit expozici Městského muzea Kadaň, která se v jeho sklepeních věnuje dějinám hornictví v oblasti Kadaňska, ale také archeologii a geologii.
V rámci prohlídky klátera si můeme vybrat ze 3 prohlídkových okruhů. První nás nechá nahlédnout do historie královského města Kadaň a jeho postupných proměn v čase. Druhý okruh se pak přímo zaměřuje na ivot v kláteře v minulosti. Dozvíme se, jak se ili frantikántí řeholníci. Třetí prohlídkový okruh se pak týká archeologie, mineralogie a geologie severozápadních Čech. Prohlédneme si třeba krunohorské polodrahokamy. Zajímavostí je, e byly pouity k výzdobě kaple sv. Václava ve Svatovítském chrámu v Praze a také kaplí na Karltejně.
[Nahoru ↑]
Hodnocení
Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 2x