Krupka: Výlet na hrady Krupka a Kyšperk

Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Goethe-Denkmal-Rosenberg1.jpg#/media/File:Goethe-Denkmal-Rosenberg1.jpgZdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Goethe-Denkmal-Rosenberg1.jpg#/media/File:Goethe-Denkmal-Rosenberg1.jpg
25. červen 2015

Zhruba 5 kilometrů severně od Teplic, které jsme navštívili při jedné z minulých návštěv Podkrušnohoří, se nachází město Krupka. Dříve hornická oblast, kde se v minulosti těžil cín a stříbro, je dnes místem, kam se můžeme vydat za několika historickými památkami. Nejvýznamnějšími z nich jsou hrady Krupka a Kyšperk.

Reklama

Kudy do Krupky?

Krupka má výhodnou polohu, po silnici se tak do města snadno dostaneme jak z Ústí nad Labem, které je odtud vzdálené asi 10 kilometrů, tak z Teplic. Necháme-li vlastní vůz doma, můžeme využít autobusové linky, které sem až několikrát do hodiny jezdí z Teplic, méně častější jsou pak spoje z Ústí nad Labem.

Do Krupky se dostaneme také vlakem, neboť město protíná trať vedoucí z Ústí nad Labem do Chomutova. Další možností je trasa vedoucí z Děčína.

Město Krupka – historie a zajímavosti

Krupka je poměrně malým městem, jeho historie je však i díky zmiňované hornické minulosti poměrně bohatá. První zmínky o městu se datují do první poloviny 14. století, do dob panování krále Jana Lucemburského. V té době už zde stál hrad Kyšperk, který hodláme navštívit.

V nedávné minulosti prožívala Krupka poměrně třeskuté období. Před druhou světovou válkou zde totiž sídlili převážně němečtí obyvatelé, kteří odtud byli po roce 1945 nuceně vysídleni. Region pak osídlili noví obyvatelé českého původu. Zajímavostí je, že zde v místním gymnáziu vznikl internační tábor pro řeholníky, který později sloužil také sovětské armádě.

Krupka je i přes tuto novodobou, nepříliš příjemnou historii místem, které nám jako milovníkům historie a památek má co nabídnout. Přímo v centru města lze navštívit třeba barokní baziliku Panny Marie Sedmibolestné, která je tradičním cílem poutníků, a to i díky zdejšímu vyvěrajícímu prameni s údajně zázračnou uzdravující cilou.

Centrum města je památkovou zónou, jejíž součástí je také kostel svaté Anny. Na zdejším hřbitově najdeme náhrobní desky nejedné významné osobnosti. V kostele se pak nachází freska Martina Luthera.

V krupce funguje Muzem, které nám představí expozici historické hasičské techniky a také výstavu, která poukazuje na hornickou minulost regionu.

Hrad Krupka

Hlavním cílem našeho putování do Krupky je ale stejnojmenný hrad Krupka. Zřícenina gotického hradu, která je vyhlášena za kulturní památku České republiky, byla založena počátkem 14. století. Sloužila jako pevnost, která měla chránit cestující na obchodní stezce ze Saska do nitra Čech. Dnes jsou zde zejména pozůstatky v podobě silných obvodových zdí, které dosahují tloušťky až 6,5 metru. Stavbě dominuje okrouhlá věž.

Výšlap k hradu se vyplatí i z toho důvodu, že se nám odtud naskýtá pěkný výhled do okolí města. Zřícenina je volně přístupná, během hlavní turistické sezony se zde pořádají prohlídky s průvodcem. Rytířský sál hradu je často využíván k romantickým svatebním obřadům.

V těsné blízkosti hradu se můžeme občerstvit v místní restauraci, dokonce je zde možné se i ubytovat.

Hrad Kyšperk

V lesích kousek od Krupky nás turistická trasa s modrým značením zavede ke zřícenině hradu Kyšperk, který stejně jako hrad Krupka fungoval jako pevnost k ochraně lidí cestujících po obchodní stezce.

Z původní stavby se toho moc nedochovalo, přesto zřícenina působí velmi romanticky. V jejím těsném sousedství dojdeme ke Kotelnímu rybníku, v němž se můžeme vykoupat. Rybník je ostatně velmi oblíbeným místem zdejších obyvatel.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář

Reklama

Čtěte také...

Skalní města, hrady a zámky. To je Český ráj

Skalní města, hrady a zámky. To je Český ráj

Český ráj je malebnou částí naší země, kterou najdeme v Libereckém kraji. Díky hojnému výskytu skal, hradů a zámků dnes patří k vůbec nejnavštěvovanějším místům v Česku.

Tipy na výlet: Libochovice a zámek Hazmburk v Českém středohoří

Tipy na výlet: Libochovice a zámek Hazmburk v Českém středohoří

České středohoří je z turistického hlediska mimořádně atraktivní. Láká nejen na krásnou přírodu, ale také na mnoho kulturních památek. Na jeho samém okraji se u řeky Ohře nachází také malebné městečko Libochovice. V jeho historické části stojí barokní zámek, kousek od obce se pak na vrcholu rozprost…


Deset důvodů, proč jsou Libochovice skvělé pro rodinný výlet

Deset důvodů, proč jsou Libochovice skvělé pro rodinný výlet

Libochovice jsou situovány na levém kraji řeky Ohře. Ačkoliv svou rozlohou nepatří k velkým městům, a to ani v rámci Ústeckého kraje, je jedním z významných turistických a kulturních center v regionu. Libochovice už svou polohou lákají nejen milovníky turistiky a památek, kterých je v okolí celá řad…

Vstupní brána do Labských pískovců. Děčín má zoo i zámek

Vstupní brána do Labských pískovců. Děčín má zoo i zámek

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce, kterou najdeme v Ústeckém kraji, nás láká na specifickou krajinu. Jak si lehce odvodíme z názvu, je plná pískovcovitých útvarů, které tvoří mnoho soutěsek a kaňonů. Dříve pod Labské pískovce spadalo i České Švýcarsko. Do doby, než bylo vyhlášeno národním par…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!


Nejlepší výběr

Deset důvodů, proč jsou Libochovice skvělé pro rodinný výlet

Deset důvodů, proč jsou Libochovice skvělé pro rodinný výlet

12/7 / Obce / Libochovice jsou situovány na levém kraji řeky Ohře. Ačkoliv svou rozlohou nepatří k velkým městům, a to ani v rámci Ústeckého kraje, je jedním z významných turistických a kulturních center v regionu. Libochovice už svou polohou lákají nejen milovníky turistiky a památek, kterých je v okolí celá řada, ale také vodáky, kteří zde často končí svoji pouť po řece Ohři.


Nechranická přehrada u Kadaně: Ideální místo pro odpočinek i vodní sporty

Nechranická přehrada u Kadaně: Ideální místo pro odpočinek i vodní sporty

7/7 / Tip na výlet / V parném létě nám při návštěvě po památkách a zajímavých místech v severozápadních Čechách přijde vhod osvěžení v podobě koupání v Nechranické přehradě. Ta nabízí ideální podmínky také pro rybáře a milovníky vodních sportů.


Doupovská dráha: Lokálkou z Kadaně do Podbořan

Doupovská dráha: Lokálkou z Kadaně do Podbořan

6/7 / Tip na výlet / V jednom z minulých článků jsme navštívili královské město Kadaň a jeho nejvýznamnější kulturní památky – hrad Kadaň a Františkánský klášter. Z Kadaně však nemusíme po jejich shlédnutí odjíždět domů. Za pozornost stojí tamní Doupovská dráha. Lokálka, kterou se projedeme po oblasti Doupovských hor z Kadaně až do Podbořan.


Úštěk: Město Muzea čertů a tradičního historického jarmarku

Úštěk: Město Muzea čertů a tradičního historického jarmarku

26/6 / Obce / Město Úštěk na okraji Českého Středohoří nám už při příjezdu bude jaksi povědomé, ačkoliv jsme zde třeba ještě nikdy nebyli. Jde totiž sice o malé, ale zároveň velmi malebné městečko s historickým centrem, které si velmi oblíbili čeští filmoví režiséři. Úštěk „hrál“ například v oscarovém filmu Zdeňka Svěráka Kolja, natáčely se zde i scénky z filmového muzikálu Filipa Renče Rebelové. Nás jako návštěvníky zaujme nejen pohled na známé kulisy, navštívíme zde také Muzeum čertů a místní tradiční jarmark.