Úštěk: Město Muzea čertů a tradičního historického jarmarku

Zdroj: od Original uploader was Petrstary at cs.wikipedia – Originally from cs.wikipediaZdroj: od Original uploader was Petrstary at cs.wikipedia – Originally from cs.wikipedia
26. červen 2015

Město Úštěk na okraji Českého Středohoří nám už při příjezdu bude jaksi povědomé, ačkoliv jsme zde třeba ještě nikdy nebyli. Jde totiž sice o malé, ale zároveň velmi malebné městečko s historickým centrem, které si velmi oblíbili čeští filmoví režiséři. Úštěk „hrál“ například v oscarovém filmu Zdeňka Svěráka Kolja, natáčely se zde i scénky z filmového muzikálu Filipa Renče Rebelové. Nás jako návštěvníky zaujme nejen pohled na známé kulisy, navštívíme zde také Muzeum čertů a místní tradiční jarmark.

Reklama

Kudy do Úštěku?

Úštěk leží asi 17 kilometrů od severovýchodně od Litoměřic. Vydáme-li se na cestu autem z Prahy, nejrychleji nám cesta oběhne po dálnici D8, z níž u Roudnice nad Labem odbočíme na silnici č.240. Za okamžik už staneme v cíli naší cesty.

Úštěk je spojen s ostatními městy severu a severozápadu Čech i veřejnou hromadnou dopravou. Autobusy sem zajíždějí z Ústí nad Labem i Litoměřic, kam se dostaneme z Prahy přímými spoji. Vlak pak jezdí z nedalekých Lovosic.

Zajímavosti Úštěku

Ačkoliv se jedná o poměrně malé město, v němž žije jen něco kolem 3 tisíc stálých obyvatel, turisticky jde o velmi atraktivní lokalitu. Naši pozornost upoutá už samotné centrum, jehož součástí je celá řada dochovaných pozdně gotických měšťanských domů. Právě z tohoto důvodu byl střed města vyhlášený městskou památkovou rezervací, toho času vůbec nejmenší v Česku.

Těžko tedy zmínit nějaké dominanty města. Snad jde zmínit barokní kostel sv. Petra a Pavla z 18.století, který si právě jasně vybavíme z filmu Rebelové, kde postavy jeho prostory dosyta využívaly.

Dalším významným objektem je místní Synagoga. V Úštěku žila poměrně početná komunita židovských obyvatel. Synagoga celkem bez větší újmy přečkala i období 2. světové války a socialismu. Do dnešní doby se dochovala i s přilehlým hřbitovem a také Pikartskou věží, kterou rovněž navštívíme. V synagoze je stálá expozice Židovské školství, která nám představuje myšlenky židovského vzdělávání od nejstarších dob až po školství ve 20.století.

Pikartská věž – Muzeum čertů

Pikartská věž byla dříve součástí městského opevnění, a to vůbec nejmohutnější. Dnes však slouží ke zcela jiným účelům. Vydali jsme se sem za čerty. Přímo ve věži se totiž nachází Muzeum čertů.

Čertí muzeum v Úštěku nás zavede do pohádkového světa čertů, jejich života a magie. Svým zaměřením jde vlastně o zcela unikátní muzeum v Evropě, ne-li na světě. Není ale založeno čistě jen na pohádkových představách. Naopak, tvůrci měli snahu najít a představit informace o skutečných českých čertech, kteří byli dobrotiví, přátelští a veselí. Rozhodně se tak do muzea nemusíte bát vzít ani malé děti, nečeká tady na ně žádný hrůzostrašný zážitek.

Úštěcký historický jarmark

Úštěk je v celém regionu vyhlášený pořádáním jarmarečních dnů. Největší a nejtradičnější historický jarmark se koná v srpnu. V tu dobu ve městě najdeme celou řadu řemeslníku a prodejců, kteří nás zavedou do dob minulých. Jsou totiž oblečeni v dobových kostýmech.

Celodenní program jarmarku je rozprostřen na několika scénách, kdy se i tančí a zpívá. Na závěr jarmarku, během něhož se konají i speciální výstavy a prohlídky výše zmíněných památek za zvýhodněné ceny, se koná ohňostroj. Jde o ideální program pro děti s rodinami, během něhož zažijeme spoustu zábavy.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.17 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Přidat komentář

Reklama

Čtěte také...

Královské město Žatec: Za historií chmelu

Královské město Žatec: Za historií chmelu

Milovníkům piva netřeba sdělovat, že město Žatec a jeho okolí jsou českou baštou chmelařství. Chmel ze zdejší oblasti se už dlouhá staletí používá pro výrobu českého piva. Žatec je na to náležitě hrdý. Proto ve městě najdeme Muzeum chmele i další zajímavá místa a atrakce, které se tématikou zabývají…

Královské město Kadaň: Františkánský klášter a Kadaňský hrad

Královské město Kadaň: Františkánský klášter a Kadaňský hrad

Královské město Kadaň, které leží na levém břehu řeky Ohře nedaleko Chomutova, je z turistického hlediska velmi atraktivní. Samotné centrum města je místem, kde na nás dýchne slavná historie. Ne náhodou je vyhlášené za Městskou památkovou rezervaci.


Lázeňské město s atmosférou arabského světa. Vítejte v Teplicích

Lázeňské město s atmosférou arabského světa. Vítejte v Teplicích

V Čechách má bohatou historii lázeňství. Mezi nejvýznamnější lázeňská města se bezesporu řadí Teplice, cíl našeho dnešního putování. Město, ležící v Ústeckém kraji, se v poslední době dostává pozornosti i díky tomu, že zde žije početná muslimská komunita. Na některých místech tak na nás dýchne atmos…

Labské pískovce: Tiské stěny – poznejte populární skalní město u obce Tisá

Labské pískovce: Tiské stěny – poznejte populární skalní město u obce Tisá

V minulém článku jsme navštívili město Děčín, které je vstupní branou do Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Dnes se vydáme za jednou z jejích výrazných dominant – Tiské stěny.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!


Nejlepší výběr

Nechranická přehrada u Kadaně: Ideální místo pro odpočinek i vodní sporty

Nechranická přehrada u Kadaně: Ideální místo pro odpočinek i vodní sporty

7/7 / Tip na výlet / V parném létě nám při návštěvě po památkách a zajímavých místech v severozápadních Čechách přijde vhod osvěžení v podobě koupání v Nechranické přehradě. Ta nabízí ideální podmínky také pro rybáře a milovníky vodních sportů.


Doupovská dráha: Lokálkou z Kadaně do Podbořan

Doupovská dráha: Lokálkou z Kadaně do Podbořan

6/7 / Tip na výlet / V jednom z minulých článků jsme navštívili královské město Kadaň a jeho nejvýznamnější kulturní památky – hrad Kadaň a Františkánský klášter. Z Kadaně však nemusíme po jejich shlédnutí odjíždět domů. Za pozornost stojí tamní Doupovská dráha. Lokálka, kterou se projedeme po oblasti Doupovských hor z Kadaně až do Podbořan.


Úštěk: Město Muzea čertů a tradičního historického jarmarku

Úštěk: Město Muzea čertů a tradičního historického jarmarku

26/6 / Obce / Město Úštěk na okraji Českého Středohoří nám už při příjezdu bude jaksi povědomé, ačkoliv jsme zde třeba ještě nikdy nebyli. Jde totiž sice o malé, ale zároveň velmi malebné městečko s historickým centrem, které si velmi oblíbili čeští filmoví režiséři. Úštěk „hrál“ například v oscarovém filmu Zdeňka Svěráka Kolja, natáčely se zde i scénky z filmového muzikálu Filipa Renče Rebelové. Nás jako návštěvníky zaujme nejen pohled na známé kulisy, navštívíme zde také Muzeum čertů a místní tradiční jarmark.


Krupka: Výlet na hrady Krupka a Kyšperk

Krupka: Výlet na hrady Krupka a Kyšperk

25/6 / Obce / Zhruba 5 kilometrů severně od Teplic, které jsme navštívili při jedné z minulých návštěv Podkrušnohoří, se nachází město Krupka. Dříve hornická oblast, kde se v minulosti těžil cín a stříbro, je dnes místem, kam se můžeme vydat za několika historickými památkami. Nejvýznamnějšími z nich jsou hrady Krupka a Kyšperk.