Úštěk: Město Muzea čertů a tradičního historického jarmarku
26. červen 2015Město Úštěk na okraji Českého Středohoří nám už při příjezdu bude jaksi povědomé, ačkoliv jsme zde třeba ještě nikdy nebyli. Jde totiž sice o malé, ale zároveň velmi malebné městečko s historickým centrem, které si velmi oblíbili čeští filmoví režiséři. Úštěk „hrál“ například v oscarovém filmu Zdeňka Svěráka Kolja, natáčely se zde i scénky z filmového muzikálu Filipa Renče Rebelové. Nás jako návštěvníky zaujme nejen pohled na známé kulisy, navštívíme zde také Muzeum čertů a místní tradiční jarmark.
Kudy do Úštěku?
Úštěk leží asi 17 kilometrů od severovýchodně od Litoměřic. Vydáme-li se na cestu autem z Prahy, nejrychleji nám cesta oběhne po dálnici D8, z níž u Roudnice nad Labem odbočíme na silnici č.240. Za okamžik už staneme v cíli naší cesty.
Úštěk je spojen s ostatními městy severu a severozápadu Čech i veřejnou hromadnou dopravou. Autobusy sem zajíždějí z Ústí nad Labem i Litoměřic, kam se dostaneme z Prahy přímými spoji. Vlak pak jezdí z nedalekých Lovosic.
Zajímavosti Úštěku
Ačkoliv se jedná o poměrně malé město, v němž žije jen něco kolem 3 tisíc stálých obyvatel, turisticky jde o velmi atraktivní lokalitu. Naši pozornost upoutá už samotné centrum, jehož součástí je celá řada dochovaných pozdně gotických měšťanských domů. Právě z tohoto důvodu byl střed města vyhlášený městskou památkovou rezervací, toho času vůbec nejmenší v Česku.
Těžko tedy zmínit nějaké dominanty města. Snad jde zmínit barokní kostel sv. Petra a Pavla z 18.století, který si právě jasně vybavíme z filmu Rebelové, kde postavy jeho prostory dosyta využívaly.
Dalším významným objektem je místní Synagoga. V Úštěku žila poměrně početná komunita židovských obyvatel. Synagoga celkem bez větší újmy přečkala i období 2. světové války a socialismu. Do dnešní doby se dochovala i s přilehlým hřbitovem a také Pikartskou věží, kterou rovněž navštívíme. V synagoze je stálá expozice Židovské školství, která nám představuje myšlenky židovského vzdělávání od nejstarších dob až po školství ve 20.století.
Pikartská věž – Muzeum čertů
Pikartská věž byla dříve součástí městského opevnění, a to vůbec nejmohutnější. Dnes však slouží ke zcela jiným účelům. Vydali jsme se sem za čerty. Přímo ve věži se totiž nachází Muzeum čertů.
Čertí muzeum v Úštěku nás zavede do pohádkového světa čertů, jejich života a magie. Svým zaměřením jde vlastně o zcela unikátní muzeum v Evropě, ne-li na světě. Není ale založeno čistě jen na pohádkových představách. Naopak, tvůrci měli snahu najít a představit informace o skutečných českých čertech, kteří byli dobrotiví, přátelští a veselí. Rozhodně se tak do muzea nemusíte bát vzít ani malé děti, nečeká tady na ně žádný hrůzostrašný zážitek.
Úštěcký historický jarmark
Úštěk je v celém regionu vyhlášený pořádáním jarmarečních dnů. Největší a nejtradičnější historický jarmark se koná v srpnu. V tu dobu ve městě najdeme celou řadu řemeslníku a prodejců, kteří nás zavedou do dob minulých. Jsou totiž oblečeni v dobových kostýmech.
Celodenní program jarmarku je rozprostřen na několika scénách, kdy se i tančí a zpívá. Na závěr jarmarku, během něhož se konají i speciální výstavy a prohlídky výše zmíněných památek za zvýhodněné ceny, se koná ohňostroj. Jde o ideální program pro děti s rodinami, během něhož zažijeme spoustu zábavy.
[Nahoru ↑]
Hodnocení
Hodnocení: 4.17 hvězdiček / Hodnoceno: 6x