Doupovská dráha: Lokálkou z Kadaně do Podbořan
6. červenec 2015V jednom z minulých článků jsme navštívili královské město Kadaň a jeho nejvýznamnější kulturní památky – hrad Kadaň a Františkánský klášter. Z Kadaně však nemusíme po jejich shlédnutí odjíždět domů. Za pozornost stojí tamní Doupovská dráha. Lokálka, kterou se projedeme po oblasti Doupovských hor z Kadaně až do Podbořan.
Kudy k Doupovské dráze?
Náš výlet lokálkou začínáme v Kadani, kam se z Prahy dostaneme přes Louny a Chomutov po silnici R7 a silnici č.13. Před Kláštercem nad Ohří pak odbočíme na silnici č. 568. Ve městě už pak stačí jen vyhledat vlakové nádraží.
O Doupovské dráze
Doupovská dráha má bohatou historii, která naštěstí dodnes pokračuje, byť už jen díky snaze zdejšího mikroregionu, který má zájem tuto atrakci zachovat i přes určitou nepřízeň drah. Počátky tratě sahají už od roku konce 19. století, kdy původně sloužila jako cukrovarská dráha.
Na počátku nového tisíciletí to už vypadalo, že se blíží konec trati, o její provoz neměl Ústecký kraj zájem. Jen díky místní samosprávě se nám zachovala dodnes a můžeme se tak díky ní během léta vypravit na cestu krajinou Doupovska v historické lokálce.
Doupovská dráha je dlouhá asi 30 kilometrů. Z Kadaně vede přes Poláky, Vilémov u Kadaně, Krásný Dvůr až do Podbořan. Ve Vilémově má navíc odbočku vedoucí do Radonic a Kadaňského Rohozce.
Zajímavosti v okolí
Cestou zahlédneme Nechranickou přehradu, která se vine podél trati. Dále pak i samotné Doupovské hory, jejichž značná část slouží armádě jako Vojenský újezd Hradiště, a jsou tudíž turistům nepřístupné.
Zámek Krásný Dvůr a jeho anglický park
Lokálku můžeme využít třeba k návštěvě barokního zámku Krásný Dvůr, který obklopuje nádherný zámecký park v anglickém stylu. Byl založen již na konci 18.století Janem Rudolfem Černínem. Jeho rozloha dnes dosahuje úctyhodných 100 hektarů. V parku najdeme celou řadu stromů, včetně prastarých dub, buků či líp. Nejvýznamnějším z nich je Goethův dub, jehož stáří je údajně 1000 let a je tak jedním z nejstarších stromů v Čechách. Součástí parku je i celá řada dobových staveb, krom jiných třeba Gotický templ.
V zámku samotném si prohlédneme několik místností s dobovým barokním nábytkem, porcelánem a sklem. Na zámku se konají pravidelné i jednorázové akce. Pro letošek můžeme navštívit třeba divadelní představení pro děti i dospělé s názvem Gulliverovy cesty nebo Dvorské slavnosti Jana Rudolfa, které budou ve stylu živých obrazů přímo v zámeckých interiérech.
Vrch Rubín
Cílem trasy lokálky z Kadaně je obec Podbořany. Odtud se můžeme pěšky vydat přes Dolánky na nedaleký vrch Rubín. V Dolánkách se zastavíme u 2 naučných tabulí, u nichž se dozvíme více o historii vrchu jako slovanského hradiště. Dnes je vrch nejen oblíbeným cílem turistů, ale je vyhledávaný i archeology, kteří zkoumají přímo na vrcholu v otevřené jámě.
Kdy si vyjet Doupovskou dráhou?
Doupovská dráha dnes slouží zejména k turistickým účelům. Proto ji můžeme využít v celé délce pouze během hlavní sezony. Plný letní provoz začíná vždy na začátku července. Platnou jízdenku na cestu pořídíme v Kadani, případně přímo ve vlaku.
[Nahoru ↑]
Hodnocení
Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x