Doupovská dráha: Lokálkou z Kadaně do Podbořan

Zdroj: „Úhošť1“ od Jan Losenicky – Vlastní dílo. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia CommonsZdroj: „Úhošť1“ od Jan Losenicky – Vlastní dílo. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons
6. červenec 2015

V jednom z minulých článků jsme navštívili královské město Kadaň a jeho nejvýznamnější kulturní památky – hrad Kadaň a Františkánský klášter. Z Kadaně však nemusíme po jejich shlédnutí odjíždět domů. Za pozornost stojí tamní Doupovská dráha. Lokálka, kterou se projedeme po oblasti Doupovských hor z Kadaně až do Podbořan.

Reklama

Kudy k Doupovské dráze?

Náš výlet lokálkou začínáme v Kadani, kam se z Prahy dostaneme přes Louny a Chomutov po silnici R7 a silnici č.13. Před Kláštercem nad Ohří pak odbočíme na silnici č. 568. Ve městě už pak stačí jen vyhledat vlakové nádraží.

O Doupovské dráze

Doupovská dráha má bohatou historii, která naštěstí dodnes pokračuje, byť už jen díky snaze zdejšího mikroregionu, který má zájem tuto atrakci zachovat i přes určitou nepřízeň drah. Počátky tratě sahají už od roku konce 19. století, kdy původně sloužila jako cukrovarská dráha.

Na počátku nového tisíciletí to už vypadalo, že se blíží konec trati, o její provoz neměl Ústecký kraj zájem. Jen díky místní samosprávě se nám zachovala dodnes a můžeme se tak díky ní během léta vypravit na cestu krajinou Doupovska v historické lokálce.

Doupovská dráha je dlouhá asi 30 kilometrů. Z Kadaně vede přes Poláky, Vilémov u Kadaně, Krásný Dvůr až do Podbořan. Ve Vilémově má navíc odbočku vedoucí do Radonic a Kadaňského Rohozce.

Zajímavosti v okolí

Cestou zahlédneme Nechranickou přehradu, která se vine podél trati. Dále pak i samotné Doupovské hory, jejichž značná část slouží armádě jako Vojenský újezd Hradiště, a jsou tudíž turistům nepřístupné.

Zámek Krásný Dvůr a jeho anglický park

Lokálku můžeme využít třeba k návštěvě barokního zámku Krásný Dvůr, který obklopuje nádherný zámecký park v anglickém stylu. Byl založen již na konci 18.století Janem Rudolfem Černínem. Jeho rozloha dnes dosahuje úctyhodných 100 hektarů. V parku najdeme celou řadu stromů, včetně prastarých dub, buků či líp. Nejvýznamnějším z nich je Goethův dub, jehož stáří je údajně 1000 let a je tak jedním z nejstarších stromů v Čechách. Součástí parku je i celá řada dobových staveb, krom jiných třeba Gotický templ.

V zámku samotném si prohlédneme několik místností s dobovým barokním nábytkem, porcelánem a sklem. Na zámku se konají pravidelné i jednorázové akce. Pro letošek můžeme navštívit třeba divadelní představení pro děti i dospělé s názvem Gulliverovy cesty nebo Dvorské slavnosti Jana Rudolfa, které budou ve stylu živých obrazů přímo v zámeckých interiérech.

Vrch Rubín

Cílem trasy lokálky z Kadaně je obec Podbořany. Odtud se můžeme pěšky vydat přes Dolánky na nedaleký vrch Rubín. V Dolánkách se zastavíme u 2 naučných tabulí, u nichž se dozvíme více o historii vrchu jako slovanského hradiště. Dnes je vrch nejen oblíbeným cílem turistů, ale je vyhledávaný i archeology, kteří zkoumají přímo na vrcholu v otevřené jámě.

Kdy si vyjet Doupovskou dráhou?

Doupovská dráha dnes slouží zejména k turistickým účelům. Proto ji můžeme využít v celé délce pouze během hlavní sezony. Plný letní provoz začíná vždy na začátku července. Platnou jízdenku na cestu pořídíme v Kadani, případně přímo ve vlaku.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář

Reklama

Čtěte také...

Nechranická přehrada u Kadaně: Ideální místo pro odpočinek i vodní sporty

Nechranická přehrada u Kadaně: Ideální místo pro odpočinek i vodní sporty

V parném létě nám při návštěvě po památkách a zajímavých místech v severozápadních Čechách přijde vhod osvěžení v podobě koupání v Nechranické přehradě. Ta nabízí ideální podmínky také pro rybáře a milovníky vodních sportů.

Královské město Kadaň: Františkánský klášter a Kadaňský hrad

Královské město Kadaň: Františkánský klášter a Kadaňský hrad

Královské město Kadaň, které leží na levém břehu řeky Ohře nedaleko Chomutova, je z turistického hlediska velmi atraktivní. Samotné centrum města je místem, kde na nás dýchne slavná historie. Ne náhodou je vyhlášené za Městskou památkovou rezervaci.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!


Nejlepší výběr

Deset důvodů, proč jsou Libochovice skvělé pro rodinný výlet

Deset důvodů, proč jsou Libochovice skvělé pro rodinný výlet

12/7 / Obce / Libochovice jsou situovány na levém kraji řeky Ohře. Ačkoliv svou rozlohou nepatří k velkým městům, a to ani v rámci Ústeckého kraje, je jedním z významných turistických a kulturních center v regionu. Libochovice už svou polohou lákají nejen milovníky turistiky a památek, kterých je v okolí celá řada, ale také vodáky, kteří zde často končí svoji pouť po řece Ohři.


Nechranická přehrada u Kadaně: Ideální místo pro odpočinek i vodní sporty

Nechranická přehrada u Kadaně: Ideální místo pro odpočinek i vodní sporty

7/7 / Tip na výlet / V parném létě nám při návštěvě po památkách a zajímavých místech v severozápadních Čechách přijde vhod osvěžení v podobě koupání v Nechranické přehradě. Ta nabízí ideální podmínky také pro rybáře a milovníky vodních sportů.


Doupovská dráha: Lokálkou z Kadaně do Podbořan

Doupovská dráha: Lokálkou z Kadaně do Podbořan

6/7 / Tip na výlet / V jednom z minulých článků jsme navštívili královské město Kadaň a jeho nejvýznamnější kulturní památky – hrad Kadaň a Františkánský klášter. Z Kadaně však nemusíme po jejich shlédnutí odjíždět domů. Za pozornost stojí tamní Doupovská dráha. Lokálka, kterou se projedeme po oblasti Doupovských hor z Kadaně až do Podbořan.


Úštěk: Město Muzea čertů a tradičního historického jarmarku

Úštěk: Město Muzea čertů a tradičního historického jarmarku

26/6 / Obce / Město Úštěk na okraji Českého Středohoří nám už při příjezdu bude jaksi povědomé, ačkoliv jsme zde třeba ještě nikdy nebyli. Jde totiž sice o malé, ale zároveň velmi malebné městečko s historickým centrem, které si velmi oblíbili čeští filmoví režiséři. Úštěk „hrál“ například v oscarovém filmu Zdeňka Svěráka Kolja, natáčely se zde i scénky z filmového muzikálu Filipa Renče Rebelové. Nás jako návštěvníky zaujme nejen pohled na známé kulisy, navštívíme zde také Muzeum čertů a místní tradiční jarmark.